Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi "Dla Chudoby"
Chudoba 124, 46-275 Chudoba, www.twojachudoba.pl
Chudoba to wieś w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy wioski upodobali sobie zawód dekarski, który stał się nie tylko sposobem zarabianie, ale również ich pasją. Bez wątpienia symbolem Chudoby mogłaby stać się piękna ręcznie malowana dachówka - jej wykonanie wymaga cierpliwości, determinacji, talentu i wiedzy. To są właśnie cechy charakterystyczne mieszkańców. Ważnym miejscem w codziennym życiu lokalnej społeczności jest Sala Spotkań. To właśnie tam odbywają się różne szkolenia, spotkania - formalne i nieformalne - dzięki którym społeczność się integruje. Niezastąpionym narzędziem komunikacji w Chudobie jest strona internetowa. Dzięki przeprowadzonym kursom komputerowym i otwartej pracowni internetowej nikt z mieszkańców nie jest wykluczony z dostępu do informacji. Strona stanowi jednocześnie narzędzie wykorzystywane do komunikacji z tymi mieszkańcami, którzy wyemigrowali z Chudoby.
STOWARZYSZENIE ROZWOJU WSI MACIEJÓW „MIODOWA KRAINA”
MACIEJÓW 26; 46-211 KUJAKOWICE GÓRNE, MIODOWAKRAINA1@WP.PL, WWW.MACIEJOW.KLUCZBORK.PL
Maciejów leży 11 km od Kluczborka w kierunku północno-wschodnim. Liczy zaledwie 156 mieszkańców. Mieszkańcy tej wsi, głównie środowisko rolnicze.
Niewielka społeczność, której udało się dokonać dużych zmian. Cenna jest świadomość mieszkańców, że do założenia wioski tematycznej należy się dobrze przygotować. Trzeba zaplanować działania, właściwie rozłożyć je w czasie. Zadbali więc o poznanie idei wiosek tematycznych, przyjrzeli się potencjałowi i historii miejsca poprzez udział w szkoleniach. Zaangażowanie wielu osób w realizację pomysłów pokazuje ogromne poczucie odpowiedzialności. Miejsce zamieszkania determinuje sposób życia ludzi, ponieważ większość z nich związana jest z produkcją miodu i innych wyrobów. Na tym też budują swoją ofertę dla turystów. Stwarzają okazję do poznania tradycyjnych metod produkcji. Dbają o aktualność strony internetowej, uczestniczą w różnego rodzaju targach, przygotowali historię miejscowości i pszczelarstwa na podstawie wspomnień mieszkańców i kronik parafialnych.
Mieszkańcy Maciejowa mają świadomość, że aby ich działania przyniosły długotrwałą zmianę, konieczne jest włączanie w nie także młodego pokolenia. Jedną z kolejnych inicjatyw są działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Młodzi poznają historię swojej miejscowości, lokalne tradycje, zwyczaje i obrzędy. Miodowa Kraina staję się miejscem rozwoju ich zainteresowań, czują się z nią związani i chcą w niej pozostać.
Zmiana, jaka została przeprowadzona w Maciejowie, może stać się wzorem i inspiracją dla innych. Co roku wydarzenie o nazwie „Maciejowskie Miodu Smakowanie” jest obok promocji także momentem wielkiego świętowania mieszkańców, przyglądania się efektom swojej pracy.
Wieś stale się zmienia i rozwija. Wykorzystany został w całości potencjał tkwiący w historii, tradycji, walorach ekologicznych miejsca. Maciejów jest teraz miejscem słodkim do życia jak miód, który tam produkują. Stało się tak dlatego, że mieszkańcy znaleźli w sobie odwagę do podjęcia działań.
Stowarzyszenie
Borkowice, ul. Wiejska 46 , 46-243 Bogacica, e-mail: przyjacieleborkowic@gmail.com
Chudoba to kolejna wieś na terenie województwa, który wykorzystuje potencjał jaki posiada wynikający z tradycyjnych zajęć podejmowanych przez jej mieszkańców.
„Wioska Drewna” w Borkowicach powstała dzięki liderom wsi zainspirowanych projektem „Listen to the voice of villages” (czyli „Słuchajmy głosu wiosek”) realizowanym przez Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”. Owo wsłuchanie się w głos wsi Borkowice przyniosło zadziwiające rezultaty i stało się początkiem wielu korzystnych zmian.
„Celem ogólnym projektu było pobudzenie wzrostu atrakcyjności i konkurencyjności terenów wiejskich, które pomimo dużego potencjału, bogatego dziedzictwa kulturowego
i historycznego ciągle zmagają się z problemami związanymi z bezrobociem, kryzysem demograficznym i emigracją” – mówi Kordula Moś, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Borkowic – „Z tymi samymi problemami borykają się również Borkowice. Dlatego utworzenie wsi tematycznej w naszej miejscowości wydaje się być złotym środkiem, tym bardziej, że hasło wsi brzmi „Drewno naszym bogactwem” wywodzące się z bogatej tradycji stolarskiej oraz otaczających wieś lasów. Jednak najtrudniejszym zadaniem jest przekonanie mieszkańców do wzięcia udziału w tak innowacyjnym przedsięwzięciu”. Dzięki jednak zaangażowaniu lokalnych liderów i dobrych przykładów innych wsi, które poszły tą właśnie drogą udało się rozpocząć pierwsze działania. Kolejne zmiany były już dużo łatwiejsze do realizacji i angażowało się w nieco coraz większa liczba mieszkańców.
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ BORKOWIC powstało z inicjatywy lokalnych działaczy, za aprobatą większości mieszkańców wsi. Pomysł stworzenia organizacji pozarządowej (pożytku publicznego) w Borkowicach zrodził się z potrzeby mieszkańców, którzy w Stowarzyszeniu widzieli szanse rozwoju wsi poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych i społeczne zaangażowanie lokalnego społeczeństwa do realizacji wielu projektów.
Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Chocianowice
Chocianowice 177, 46-280 Chocianowice
Wioska muzyków
W ramach projektu „Wioska Muzykantów” dofinansowanym z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich tworzona jest wioska tematyczna.
Pomysł powstał z inicjatywy kapelmistrza Orkiestry Dętej Chocianowice Mateusza Myśliwczyka we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Odnowy Wsi Chocianowice przy Radzie Sołeckiej Chocianowic i Lokalnej Grupy Działania „Dolina Stobrawy”.
W ramach działań, do których aktywnie włączani są mieszkańcy Chocianowic zakup numerów domów nawiązujących do tematyki muzycznej, konkurs na najciekawszą ofertę wsi tematycznej mający na celu wyłonienie i nagrodzenie najlepszych ofert, bazujących na lokalnym potencjale i wypracowanej wizji wsi oraz queście
Jeśli chcecie zobaczyć co się dzieje jeszcze w miejscowości warto zajrzeć np. na profil https://pl-pl.facebook.com/Chocianowice
Stowarzyszenie Miłośników Lasowic Wielkich
Lasowice Wielkie 35, 46-282 Lasowice Wielkie
Powstanie Stowarzyszenia Miłośników Lasowic Wielkich otworzyło drogę mieszkańcom do pozyskiwania środków zewnętrznych. Mieszkańcy podejmują różne działania stworzyli salę spotkań przystosowaną do działań edukacyjnych i stale
wykorzystywaną na organizację szkoleń. Promocja wsi odbywa się dzięki działającej stronie internetowej, na której umieszczane są aktualne informacje o wydarzeniach we wsi. Mieszkańcy dbają nie tylko o własne posesje ale również angażują się utrzymanie publicznych terenów zielonych na wsi. Centrum sołectwa z zadaszoną sceną i miejscami siedzącymi, dostosowane jest do spotkań plenerowych. Istotna jest również wewnętrzna mobilizacja mieszkańców, co szczególnie widoczne było w trakcie prac w parku podworskim, który znajduje się na terenie wsi.
Główne cele Stowarzyszenia: wspieranie rozwoju wsi polegające na integracji ładu środowiskowego, gospodarczego, społecznego i przestrzennego; wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego i lokalnej społeczności; ochrona interesów lokalnej społeczności oraz swoich członków w ramach obowiązującego prawa.
Ważniejsze przedsięwzięcia:
– modernizacja sali spotkań,
– budowa ścieżki zdrowia,
– przygotowanie różnych imprez (np. Moto-Piknik, „W zdrowym ciele zdrowy duch”),
– ochrona dziedzictwa kulturowego (zabytkowy kościół drewniany).
Stowarzyszenie Kobiet "Kraskowianki"
Krasków 10, 46-200 Krasków
Spotkania z Kulturą Żydowską
Mało kto w wiosce wiedział, że to w Kraskowie powstała pierwsza gmina i pierwsza szkoła żydowska na ziemi kluczborskiej. A na cmentarzu, wybudowanym najprawdopodobniej w 1765 r., chowano Żydów z Kluczborka. Jedne z pierwszych podjętych działań to Projekt „Spotkania z kulturą żydowską” polegał na uporządkowaniu cmentarza żydowskiego znajdującego się na terenie wsi oraz zorganizowania tygodniowej imprezy kulturalnej. Wiejska sala, supernagłośnienie, światła, adekwatna scenografia. Trzy dni pod znakiem żydowskiej kultury. Quartet Klezmer Trio, światowej sławy zespół, który koncertuje po świecie, czy Urszula Makosz i muzycy z "Piwnicy pod Baranami" nie mieli specjalnych wymagań co do sprzętu, ale organizatorzy chcieli, żeby wszystko było na wysokim poziomie. I było.